Final Program

→ Download the full conference program / booklet here

planning

Program at a Glance

 

1st June 2022

Location / session chair

8h30

Welcome - registration

Hall

9h

Opening

Amphi Farabeuf

9h30

Session 1 Deep learning 1

Amphi Farabeuf

 

Space-Time Memory networks for multi-person skeleton body part detection, Rémi Dufour, Cyril Meurie, Olivier Lezoray and Ankur Mahtani

 

Covid-19 Vaccine Sentiment Analysis during Second Wave in India by Transfer Learning using XLNet, Anmol Bansal, Seba Susan, Arjun Choudhry and Anubhav Sharma

 

Modular StoryGAN with Background and Theme Awareness for Story Visualization, Gábor Szűcs and Modafar Al-Shouha

 

Multi-view Monocular Depth and Uncertainty Prediction with Deep SfM in Dynamic Environments, Christian Homeyer, Oliver Lange and Christoph Schnörr

Eric Granger

11h

Coffee break

Salle Marie Curie

11h30

Session 2 Neural networks

Amphi Farabeuf

 

On the Feasibility and Generality of Patch-based Adversarial Attacks on Semantic Segmentation Problems, Soma Kontár and András Horváth

 

Pruning Neural Nets by Optimal Neuron Merging, Felix Goldberg, Yackov Lubarsky, Alexei Gaissinski, Dan Botchan and Pavel Kisilev

 

DRN: Detection and Removal of Noisy Instances with Self Organizing Map, Rashida Hasan and Cheehung Henry Chu

 

One-shot Decoupled Face Reenactment with Vision Transformer, Chen Hu and Xianghua Xie

B.B. Chaudhuri

12h45

Lunch

Salle Marie Curie

14h

Keynote

Robert B. Fisher: The TrimBot2020 outdoor gardening robot

Amphi Farabeuf

Nicole Vincent

15h15

Session 3A Deep learning 2

Amphi Farabeuf

 

Hypercomplex Generative Adversarial Networks for Lightweight Semantic Labeling, Giorgos Sfikas, George Retsinas, Basilis Gatos and Christophoros Nikou

 

Identifying, Evaluating, and Addressing Nondeterminism in Mask R-CNNs, Stephen Price and Rodica Neamtu

 

Visual Radial Basis Q-Network, Julien Hautot, Céline Teulière and Nourddine Azzaoui

Véronique Eglin

15h15

Session 3B Image Analysis 1

Amphi Frézal

 

Application of Rail Segmentation in The Monitoring of Autonomous Train's Frontal Environment, Mohamed Amine Hadded, Ankur Mahtani, Sébastien Ambellouis, Jacques Boonaert and Hazem Wannous

 

Attention Embedding ResNet for Pest Classification, Jinglin Wu, Shiqi Liang, Ning Bi and Jun Tan

 

Inpainting Applied to Facade Images: a Comparison of Algorithms, Willy Fritzsche, Steffen Goebbels, Simon Hensel, Marco Rußinski and Nils Schuch

Camille Kurtz

16h

Coffee break

Salle Marie Curie

16h30

Session 4 Machine learning

Amphi Farabeuf

 

Unsupervised Representation Learning Via Information Compression, Zezhen Zeng, Jonathon Hare and Adam Prügel-Bennett

 

Bayesian Gate Mechanism for Multi-Task Scale Learning, Shihao Wang and Hongwei Ge

 

Self-Distilled Self-Supervised Depth Estimation in Monocular Videos, Julio Mendoza and Helio Pedrini

Mounim A. El Yacoubi

18h15

Cocktail – concert ‘Music meets Science’ by M. Drobinsky

 

 

 

 

 

 

2nd June 2022

Location / session chair

8h30

Session 5A Deep learning 3

Amphi Frézal

 

Understanding Individual Neurons of ResNet Through Improved Compositional Formulas, Rafael Harth

 

Towards a Unified Benchmark for Monocular Radial Distortion Correction and the Importance of Testing on Real-World Data, Christoph Theiß and Joachim Denzler

 

Visual Microfossil Identification via Deep Metric Learning, Tayfun Karaderi, Tilo Burghardt, Allison Y. Hsiang, Jacob Ramaer and Daniela N. Schmidt

 

Guiding Random Walks by Effective Resistance for Effective Node Embedding, Abderaouf Gacem, Mohammed Haddad, Hamida Seba, Gaetan Berthe and Michel Habib

Charlotte Pelletier

8h30

Session 5B Image Analysis 2

Amphi Portier

 

ASRSNet: Automatic Salient Region Selection Network for Few-Shot Fine-Grained Image Classification, Yi Liao, Weichuan Zhang, Yongsheng Gao, Changming Sun and Xiaohan Yu

 

ConDense: Multiple Additional Dense Layers with Fine-grained Fully-connected Layer Optimisation for Fingerprint Recognition, Dane Lang and Dustin Van Der Haar

 

Hierarchical approach for the classification of multi-class skin lesions based on deep convolutional neural networks, Samia Benyahia, Meftah Boudjelal and Olivier Lezoray

 

Ordinal classification and regression techniques for distinguishing neutrophilic cell maturity stages in human bone marrow, Philipp Gräbel, Martina Crysandt, Barbara M. Klinkhammer, Peter Boor, Tim H. Brümmendorf and Dorit Merhof

Romain Giot

9h30

Keynote

Walter G. Kropatsch : Controlling Topology-Preserving Graph-Pyramid

Amphi Frézal

Mounîm A. El Yacoubi

10h30

Coffee break

 

11h

Session 6A Deep learning 4

Amphi Frézal

 

Deep Learning for Fast Segmentation of E-waste Devices’ Inner Parts in a Recycling Scenario, Cristof Rojas, Erwan Renaudo and Antonio Rodríguez-Sánchez

 

Lip-based Identification using YOLOR, Wardah Farrukh and Dustin Van Der Haar

 

Lateral Ego-Vehicle Control without Supervision using Point Clouds, Florian Müller, Qadeer Khan and Daniel Cremers

Jiang Xiaoyi

11h

Session 6B Multimodal image processing

Amphi Portier

 

A Framework for Registration of Multi-modal Spatial Transcriptomics Data, Yu Qiang, Karl Rohr, Shixu He, Renpeng Ding, Yan Zhou, Kailong Ma and Yong Hou

 

A Sensor-Independent Multimodal Fusion Scheme for Human Activity Recognition, Anastasios Alexiadis, Alexandros Nizamis, Dimitrios Giakoumis, Konstantinos Votis and Dimitrios Tzovaras

 

Generative Target Update for Adaptive Siamese Tracking, Madhu Kiran, Le Thanh Nguyen-Meidine, Rajat Sahay, Rafael Menelau Oliveira E Cruz, Louis-Antoine Blais-Morin and Eric Granger

Walter G. Kropatsch

12h

Lunch

 

13h15

Session 7A Image generation

Amphi Frézal

 

GANs based Conditional Aerial Images Generation for Imbalanced Learning, Itzel Belderbos, Tim de Jong and Mirela Popa

 

Compositing Foreground and Background Using Variational Autoencoders, Zezhen Zeng, Jonathon Hare and Adam Prügel-Bennett

 

Face Age Progression with Attribute Manipulation, Sinzith Tatikonda, Athira Nambiar and Anurag Mittal

 

Visual Transformer-based Models: A Survey, Xiaonan Huang, Ning Bi and Jun Tan

 

Controlling the quality of GAN-based generated images for Predictions Tasks, Hajar Hammouch, Mounim El-Yacoubi, Huafeng Qin, Hassan Berbia and Mohamed Chikhaoui

 

Stephen Smith

13h15

Session 7B eXplainable Artificial Intelligence

Amphi Portier

 

Explaining Image Classifications with Near Misses, Near Hits and Prototypes - Supporting Domain Experts in Understanding Decision Boundaries, Marvin Herchenbach, Dennis Müller, Stephan Scheele and Ute Schmid

 

Multi Layered Feature Explanation Method for Convolutional Neural Networks, Luca Bourroux, Jenny Benois-Pineau, Romain Bourqui and Romain Giot

 

Discriminatory Expressions to Improve Model Comprehensibility in Short Documents, Manuel Francisco and Juan Luis Castro

 

Metrics for saliency map evaluation of deep learning explanation methods, Tristan Gomez, Thomas Fréour and Harold Mouchère

Romain Giot

14h30

Session 8 Segmentation / Classification 1

Amphi Frézal

 

DR-VNet: Retinal Vessel Segmentation via Dense Residual UNet, Ali Karaali, Rozenn Dahyot and Donal J. Sexton

 

Dealing with incomplete land-cover database annotations applied to satellite image time series semantic segmentation, Lucas Colomines, Camille Kurtz, Anne Puissant and Nicole Vincent

 

A Hierarchical Prototypical Network for Few-Shot Remote Sensing Scene Classification, Manal Hamzaoui, Laetitia Chapel, Minh-Tan Pham and Sébastien Lefèvre

Harold Mouchère

14h30

Special Session: Medical Applications of Pattern Recognition and AI

Amphi Portier

 

Analysing the Impact of Vibrations on Smart Wheelchair Systems and Users,Elhassan Mohamed, Konstantinos Sirlantzis and Gareth Howells

 

Deep Reinforcement Learning for Autonomous Navigation in Robotic Wheelchairs, Sotirios Chatzidimitriadis and Konstantinos Sirlantzis

 

Fusing AutoML Models: A Case Study in Medical Image Classification, Melissa R. Dale, Arun Ross and Erik M. Shapiro

 

Towards Automated Monitoring of Parkinson’s Disease Following Drug Treatment, Amir Dehsarvi, Jennifer Kay South Palomares and Stephen Leslie Smith

 

Improving UWB image reconstruction for breast cancer diagnosis by doing an iterative analysis of radar signals, Raquel Esperanza Patiño Escarcina and Henrry Adrian Torres Quispe

 

3D Reconstruction of Medical Image Based on Improved Ray Casting Algorithm, Yu Wang and Ning Gong

 

Extracting and Classifying Salient Fields of View From Microscopy Slides of Tuberculosis Bacteria, Marios Zachariou, Ognjen Arandjelović, Evelin Dombay, Wilber Sabiiti, Bariki Mtafya and Derek James Sloan

 

A Deep Learning Approach to Detect Ventilatory Over-Assistance, Emmanouil Sylligardos, Markos Sigalas, Stella Soundoulounaki, Katerina Vaporidi and Panos Trahanias

 

Encoding sensors’ data into images to improve the activity recognition in post stroke rehabilitation assessment, Issam Boukhennoufa, Xiaojun Zhai, Victor Utti, Jo Jackson and Klaus Mcdonald-Maier

Gareth Howells

15h30

Coffee break

 

16h

Special session: Time Series analysis

Amphi Frézal

 

The FreshPRINCE: A Simple Transformation Based Pipeline Time Series Classifier, Matthew Middlehurst and Anthony Bagnall

 

Temporal disaggregation of the cumulative grass growth, Thomas Guyet, Laurent Spillemaecker, Simon Malinowski and Anne-Isabelle Graux

 

Feature Subset Selection for Detecting Fatigue in Runners using Time Series Sensor Data, Bahavathy Kathirgamanathan, Cillian Buckley, Brian Caulfield and Padraig Cunningham

 

Stochastic pairing for contrastive anomaly detection on time series, Guillaume Chambaret, Frédéric Bouchara, Laure Berti Equille, Emmanuel Bruno, Vincent Martin and Fabien Chaillan

 

Random Dilated Shapelet Transform: A new approach for time series shapelets, Antoine Guillaume, Christel Vrain and Wael Elloumi

 

TS-QUAD: A Smaller Elastic Ensemble For Time Series Classification With No Reduction In Accuracy, Jason Lines and George Oastler

Charlotte Pelletier / Maxime Devanne / Germain Forestier / Jonathan Weber

 

 

 

18h45

Cruise on river Seine

 

20h

Gala

 

 

 

 

 

3rd June 2022

Location / session chair

8h30

Session 9A Text/Document processing

Amphi Frézal

 

An Encoder-Decoder Approach to Offline Handwritten Mathematical Expression Recognition with Residual Attention, Qiqiang Lin, Chunyi Wang, Ning Bi, Ching Y Suen and Jun Tan

 

RDMMLND: A New Robust Deep Model for Multiple License Plate Number Detection in Video, Amish Kumar, Shivakumara Palaiahnakote and Umapada Pal

 

A New Deep Fuzzy based MSER Model for Multiple Document Images Classification, Kunal Biswas, Shivakumara Palaiahnakote, Sittravell Sivanthi, Umapada Pal, Yue Lu, Cheng-Lin Liu and Mohamad Nizam Bin Ayub

Laurence Likforman

8h30

Session 9B Graph matching and retrieval

Pavillon 4

 

Augment Small Training Sets Using Matching-Graphs, Mathias Fuchs and Kaspar Riesen

 

QAP Optimisation with Reinforcement Learning for Faster Graph Matching in Sequential Semantic Image Analysis, Jérémy Chopin, Jean-Baptiste Fasquel, Harold Mouchère, Rozenn Dahyot and Isabelle Bloch

 

UGQE : Uncertainty Guided Query Expansion, Firat Oncel, Mehmet Aygün, Gulcin Baykal and Gozde Unal

Camille Kurtz

9h45

Keynote

Bidyut B. Chaudhuri: Bengali Handwriting Recognition with transformative Generative Adversarial Net (TGAN)

Amphi Frézal

Ching Suen

10h45

Coffee break

 

11h15

Session 10A Medical imaging

Pavillon 4

 

Fourier Domain CT Reconstruction with Complex Valued Neural Networks, Zoltán Domokos and László G. Varga

 

Unsupervised Cell Segmentation in Fluorescence Microscopy Images via Self-supervised Learning, Carola Krug and Karl Rohr

 

An Oculomotor Digital Parkinson Biomarker From a Deep Riemannian Representation, Juan Olmos, Antoine Manzanera and Fabio Martínez

Isabelle Bloch

11h15

Session 10B Deep learning 5

Amphi Frézal

 

Shop Signboards Detection using the ShoS Dataset, Mrouj Almuhajri and Ching Y. Suen

 

Structure-Aware Photorealistic Style Transfer using Ghost Bottlenecks, Nhat-Tan Bui, Ngoc-Thao Nguyen and Xuan-Nam Cao

 

Momentum Residual Embedding with Angular Marginal Loss for Plant Pathogen Biometrics, Shitala Prasad, Pankaj Pratap Singh and Piyush Kumar

Xie Xianghua

12h15

Lunch

 

13h30

Session 11A Information extraction

Amphi Frézal

 

From Synthetic to One-shot Regression of Camera-Agnostic Human Performances, Julian Habekost, Kunkun Pang, Takaaki Shiratori and Taku Komura

 

Robot Path Planning Method Based on Improved Grey Wolf Optimizer, Yilin Su, Yongsheng Li, Lina Ge and Minjun Dai

 

Progressive Clustering: An Unsupervised Approach Towards Continual Knowledge Acquisition of Incremental Data, Akshaykumar Gunari, Shashidhar Kudari, Ramesh Ashok Tabib and Uma Mudenagudi

 

An overview of methods and tools for extraction of knowledge for COVID-19 from knowledge graphs, Mariya Evtimova-Gardair and Nédra Mellouli-Nauwynck

 

Improving drift detection by monitoring ShapleyLoss values, Bastien Zimmermann and Matthieu Boussard

 

Informativeness In Twitter Textual Contents For Farmer-centric Plant Health Monitoring, Shufan Jiang, Rafael Angarita, Stéphane Cormier, Julien Orensanz and Francis Rousseaux

Antoine Manzanera

13h30

Session 11B NLP / Text recognition

Pavillon 4

 

Application of A* to the Generalized Constrained Longest Common Subsequence Problem with many Pattern Strings, Marko Djukanovic, Dragan Matic, Christian Blum and Aleksandar Kartelj

 

Malware Detection Using Pseudo Semi-Supervised Learning, Upinder Kaur, Xin Ma, Richard Voyles and Byung-Cheol Min

 

Using Convolutional Neural Network to Handle Word Shape Similarities in Handwritten Cursive Arabic Scripts of Pashto Language, Muhammad Ismail Shah and Ching Y. Suen

 

Extraction of entities in health domain documents using recurrent neural networks, Erick Barrios González, Mireya Tovar Vidal, Guillermo De Ita Luna and Jose Alejandro Reyes Ortiz

 

Is on-line handwriting gender-sensitive? what tells us a combination of statistical and machine learning approaches, Laurence Likforman-Sulem, Gennaro Cordasco and Anna Esposito

 

Scene Text Recognition: An Overview, Shiqi Liang, Ning Bi and Jun Tan

Vincent Poulain d’Andecy

14h45

Session 12 A Segmentation / Classification 2

Amphi Frézal

 

Remote sensing scene classification based on covariance pooling of multi-layer CNN features guided by saliency maps, Sara Akodad, Lionel Bombrun, Christian Germain and Yannick Berthoumieu

 

Image Classification via Multi-Branch Position Attention Network, Ke Zhang, Jun Yang, Kun Yuan, Qing-Song Wei and Si-Bao Chen

 

Robust detection of conversational groups using a voting scheme and a memory process, Victor Fortier, Isabelle Bloch and Catherine Pélachaud

Romain Bourqui

14h45

Session 12 B Transformer and feature computation

Pavillon 4

 

Seeking attention: Using full context transformers for better disparity estimation, Nadir Bengana, Janne Mustaniemi and Janne Heikkilä

 

Computation of 2D Discrete Geometric Moments through Inclusion-Exclusion, Lidija Comic and Paola Magillo

 

Hologram detection for identity document authentication, Oumayma Kada, Camille Kurtz, Cuong Van Kieu and Nicole Vincent

Florence Cloppet

15h45

Coffee break

 

16h15

Session 13 Object detection / pose estimation

Amphi Frézal

 

 

Comparing artificial intelligence algorithms in computer vision: the weapon detection benchmark, Paolo Giglio, Vincenzo Dentamaro, Donato Impedovo and Giuseppe Pirlo

 

Comparative Study of Activation Functions and their Impact on the YOLOv5 Object Detection Model, John Doherty, Bryan Gardiner, Nazmul Siddique, Emmett Kerr and Sunilkumar Manvi

 

Adaptive threshold for anomaly detection in ATM radar data streams, Achraf Krim Rahaoui, Théobald De Riberolles and Jiefu Song

 

PE-former: Pose Estimation Transformer, Paschalis Panteleris and Antonis Argyros

 

ADG-Pose: Automated Dataset Generation for Real-World Human Pose Estimation, Ghazal Alinezhad Noghre, Armin Danesh Pazho, Justin Sanchez, Nathan Hewitt, Christopher Neff and Hamed Tabkhi

 

Personalized Frame-level Facial Expression Recognition in Video, Andrey Savchenko

Antoine Tabbone

16h15

Special Session: Graphs for Pattern Recognition: Representations, Theory and Applications

Pavillon 4

 

Learning Document Graphs with Attention for Image Manipulation Detection, Hailey James, Otkrist Gupta and Dan Raviv

 

Improving semantic segmentation with graph-based structural knowledge, Jérémy Chopin, Jean-Baptiste Fasquel, Harold Mouchère, Rozenn Dahyot and Isabelle Bloch

 

Interpolation Kernel Machine and Indefinite Kernel Methods for Graph Classification, Jiaqi Zhang, Cheng-Lin Liu and Xiaoyi Jiang

 

Parallel O(log(n)) Computation of the Adjacency of Connected Components, Majid Banaeyan and Walter G. Kropatsch

Walter G. Kropatsch / Donatello Conte

17h15

Closing of ICPRAI 2022

Amphi Frézal

 

Online user: 1